Bryant/Carrier EXPXXUNV0016 | Our#: 110122
Bryant / Carrier EZ-FLEX Filter Kit (EXPXXUNV0016)
14 review(s)
Average rating 4.6/5
5 stars
(12)
4 stars
(1)
3 stars
(0)
2 stars
(0)
1 star
(1)
  •  Free Shipping & Free Returns
  •  100% Compatibility Guarantee
  • Change Every 6 Months
  • 16x25x5" Nominal
  • 15¾x24¾x4⅜" Actual
  • Original Manufacturer Part
4 people in your area recently purchased this product!
Frequently Purchased Together
Frequently Purchased Together
Bryant / Carrier EZ-FLEX MERV 13 Filter Media (EXPXXFIL0316), 2-Pack
(case of 2 Filters) MFG#: EXPXXFIL0316
Bryant / Carrier EZ-FLEX Filter Media (EXPXXFIL0016), 2-Pack
(case of 2 Filters) MFG#: EXPXXFIL0016
Product Details
  • Deep pleat design creates minimal airflow resistance
  • MERV 10 filtration efficiency
  • Easy to assemble - kit includes 2 plastic end caps and 1 filter
  • Nominal Dimensions: 16" x 25" x 5"